logo    ARCHITEKTONICKÉ STUDIO K4  Projekční a školící středisko   PROJEKTY A PREZENTACE PRO VÁS 

O NÁS + PROJEKTY » PUBLIKACE
IZOLACE 3. TISÍCILETÍ

RTI - Reflexní tepelná izolace.

V roce 2014 jsme byli vyzváni, abychom popsali naše dlouholeté praktické zkušenosti s poměrně moderním výrobklem spojující několik výhod dohromady. Ti z Vás, kteří během života pracovali na stavbě s izolačním materiálem - skelná či čedičová vata, ať již při instalaci, úpravách či demontáži - určitě nebudou tento zážitek popisovat jako něco příjemného a ekologického. To, že tento materiál nehoří a je jeden z nejlepších izolantů, již dávno není pravda. Do popředí se dostávají opět přírodní materiály jako korek, buničina, sláma, konopí, ale také prostorově úsporné - vakuové, reflexní, bublinkové a pěnové sklo. I samotný stabilizovaný EPS a XPS byť z nafty hodně dospěl. Dá se říci, že všechny druhy izolací najdou své místo a mají určité přednosti i slabiny v porovnání cena  x  výkon, ale reflexní tepelně izolační pás nás hodně zaujal pro svou všestranost a velmi snadnou a pohodlnou instalaci.

Neváhali jsme se a přidali jsme své poznatky a přispěli fotkami a zkušenostmi z aplikování při rekonstrikci našeho RD v Jablonci nad Nisou. Mrzelo mne, že kniha co vyšla v GRADA byla omezená velikostí, a tak paní editorka, se kterou jsme si hodně rozuměli musel odstavce krátit, a tak se některá naše upozornění, která nebyla zcela k RTI pozitivní ( patrně též po dohodě s výrobcem) nedostala v knize místo.

Uvádím tedy na tomto místě celý nezkrácený můj příspěvek do knihy, kde jsem čtenáře upozorňoval, jak a které druhy v kombinaci s betonovými podlahami použít apod. Znáte to, rady zdarma a chyby druhých, od kterých se můžete něco naučit, jsou přeci k nezaplacení.

Pokud by měl někdo zájem nastudovat celé znění knihy s množstvím aplikací a zkušeností jiných firem, množstvím výpočtů, důkazů o pusobení reflexní složky tepla v prostředí, realizovat instalace dle uvedených detaiů - rozhodně doporučuji knihu zakoupit.  Kdo by chtěl před zakoupením prolítnout pracovaní obsah knihy v PDF může ho nalézt v placené zóně našeho WEBu za registaci a mírný poplatek. viz : https://www.studiok4.cz/www-studiok4-cz/NASE-PROJEKTY-A-SW-KE-STAZENI-c15_0_1.htm   Dokumenty > Publikace > RTI

Více informací a posané zkušenosti získáte i na WEBu výrobce Haasová – Menhart www.rti.cz  

Od roku 2002 se firma školí v jiných oborech a začíná prosazovat energeticky úsporné objekty. Své poznatky zapracovává do všech projektů. Nejprve se orientuje na pasivní domy s vzduchovým topením - v poslední době podporuje kombinace, technologie reflexních tepelných izolací, dokonalých parozábran, a nízkoteplotních topných systémů s kapilárními mikrorohožemi vedoucí k maximálním úsporám a využitím sluneční energie v kombinaci s tepelným zemním registrem a TČ.

                        Firma se zabývá studiemi, návrhy RD, změnami ÚPD, ve spolupráci s Ing. Frankem zpracovává v roce územní analytické podklady (ÚAP) spádové oblasti Jablonce nad Nisou v GIS technologii. V rozmezí 2003 - 2012 firma zpracovala řadu urbanistických studíí v okolí Jablonce a Praze. Největšími projekty s prosazováním pasivních domů jsou lokality Osada Sever - Rýnovice, Větrnný Vrch, Zoologická a dendrologická zahrada Proseč - Jablonec nad Nisou, Studie RD a centrum EVVO Habr Klášter Hradiště, BD Donská, DÚR Bytové domy Božanovská Praha 20. Firma prosazuje kvalitní usazování staveb do terénu díky modelaci digitálního modelu terénu v SW Allplan a tvorbu krajiny a šetrné ekologicko projekty solární architektury – Radčice, Divišov.

Architektonické Studio K4 má řadu realizací ze zásadních uvádíme - přestavba panelového domu ubytovny na byty - Smetanova ulice Jablonec nad Nisou, RD s ordinací MUDr. Kolesára ul. Gebauerova v Hradci Králové , přístavba Penzionu UKO v Bedřichově, BD Šlikova Liberec, rekonstrukce RD v nízkoenergetickém standardu s použitím RTI a vnitřní tepelnou izolací (komplexní panely TRESK).

Z novinek, co může firma nabídnout je kromě projektů a jejich realizací, je prodej, podpora a výuka SW Allplan 2015, SKETCHUP PRO s pluginy včetně - design PH pro posuzování pasivních domů PHPP. Osloví Vás konfigurace grafického prostředí, intuitivní ovládání, DMT, fotogrammetrie, možnosti řady výkazů objektů/komponent, ploch a objemů. Nabízené SW se stávají  důležitými nástroji i pro řadu výrobních firem (designeři, truhláři, technologové, tesaři, zedníci, elektrikáři, vzduchotechnici) a nástroji pro vizuální komunikaci v digitální formě mezi partnery, klienty ale hlavně výrobou na stavbě.

Dnes firma nabízí širokou škálu činností od změn územních plánů přes prováděcí projekty a realizace až po interiérové projekty dle přání klienta servis od konzultací a jednoduchých skic, až po inteligentní modelaci budovy a terénu, řešení celého projektu i zajištění provedení objektů i zahrad včetně fotorealistických vizualizací a filmů. Pomáháme realitním kancelářím školit makléře pro využití SW vybavení a provádíme servis pro vynášení 2D a 3D realit. Z největších a nejzajímavějších současných projektu je Víceúčelová sportovní Hala Horní Počenice – navrhovaná jako největší pasivní objekt s technologii Infraclima – samozřejmě i s použitím RTI.

Kontakt:

ARCHITEKTONICKÉ STUDIO K4 s.r.o.Lesní Stezka  2750 / 11Jablonec  nad Nisou466 01 M: +420 604 300 968,

karelk4@atlas.cz

https://www.facebook.com/pages/K4-Jablonec-nad-Nisou-%C5%A1kol%C3%ADc%C3%AD-st%C5%99edisko-pro-prezentaci-realit/185373411580258

REF VIDEA:

- JČ Divišov https://youtu.be/hPdK0d7zqVA    

- podzemní stavby SČ Radčice u Krásné Studánky Liberec  https://www.youtube.com/watch?v=B0x1B4Kaphc

 

 

 

Architekt a urbanista Ing. arch. Karel Vlček - osoba, která za vznikem firmy K4 stojí.

Narozen 1959 v Praze v Podolí. Oba rodiče architekti Karel a Julie Vlčkovi. Od malička vyrůstal v uměleckém prostředí – tatínek maloval a vystavoval své akvarely z cest. Maminka jej vedla k hudbě, kterou do dnes aktivně provozuje – zpěv a hra na kytaru. Od aktivního sportu Potápění, Podvodního rugby, plavání, lyží se dnes věnuje své zahradě a postupné rekonstrukci RD v Jablonci nad Nisou.

Má za sebou spolupráci s otcem, soutěže, projekty venkovských usedlostí, spolupráci s kolegy, arch. Doutníkem, arch. Bašem, Prof. Arch. K. Maierem na akademické půdě. Jako architekt má za sebou již 31 let praxe a svou firmu K4 s.r.o. vede již 21 rokem.

Velmi si cení pedagogických zkušeností získaných po boku svých kolegů arch. Mužíka, arch. Němce, arch. Marholda, a činnosti na fakultě urbanismu ČVÚT, kde působil od roku 1989 do 1997. Jako pedagog a školitel CAD AEC programů spolupracuje s Katedrou architektury TU Liberec.

Od roku 2002 zastupuje formu Nemetschek CZ v SČ kraji – jako obchodní zástupce a školitel. Později zastupuje firmu 3E PRAHA a pomáhá při školení a vývoji i produktů Google – později Trimble SKETCHUP – výborný SW pro 3D realizační projekty a design.

  

3) ARCHITEKTONICKÉ STUDIO K4 - Spolupráce s RTI, odborný názor produkt a v jaké souvislosti jej používá naše projekce a firma.

Při hledání atraktivity a výjimečnosti svých projektů v oblasti výrazných energetických úspor jsme se seznámili i s produktem Klatovské firmy Haasová – Menhart, tuším v roce 2003 - 2004. Od té doby se RTI stavební pás stal nedílnou součástí našich projektů – zejména pro jeho snadnou aplikovatelnost a certifikací doložené výjimečné vlastnosti.

Nejprve jsme jej začali používat jako vrstvu izolace podhledů půd pod klasickou krokvovou soustavou a tepelnou izolaci jako reflexní tepelnou parozábranu. Např. Penzion UKO – Bedřichov, srub pana Eberhalta – Dneboh (obr ..03026). Později jsme se nadchli zpracování detailů a úspor tloušťky podlahových konstrukcí. Nebojíme se ho ve výpočtech nahrazovat deklarovanou referencí 80 mm vaty. Radiační účinek a nenasákavost vrstvy má i pocitově větší účinek.

Veškeré možné aplikovatelnosti 8 mm a 4 mm stavebního pasu jsme prověřili na rekonstrukci a přístavbě vlastního RD v Jablonci nad Nisou, kde byl vytýčen cíl přiblížit se maximálně pasivnímu standardu a vyzkoušet mnohé novinky jako reference pro použití v dalších následujících našich projektech – DÚR Rýnovice, Větrný Vrch, BD a RD Praha 20 apod. RTI je také výborná na izolaci podlahových vzduchových kanálků ATREA a pod nízkoteplotní topné podlahy.

Rád se na těchto stránkách podělím o drobné poznatky a zkušenosti, které jsme s RTI získali při návrhu i na stavbě a tak mohu uvést co doporučil a čeho se vyvarovat.

Nezastupitelnost výrobku vidíme při souvrství podlah a zejména litých aktivních nízkoteplotních mazanin ať již s PEX AL PEX trubkami či s kapilárními mikrorohožemi a jejich podkladním souvrstvím. Používáme pod a nad vícevrstvou kombinace EPS a XPS pro odpružení a energetický odraz, a to jak odizolování natápěného tepelně bilančního základu, tak zejména pro odraz temperovaných podlahových, stropních a stěnových ploch zpět do místnosti. Otestovali jsme pár vzorových řešení navržených panem Menhartem i různé druhy vlastních detailů kontaktní tepelné brzdy z interiéru, jež zpomaluje tepené proudění a akumulaci objemi směry a má především podstatnější vliv jako parozábrana, která z vnitřní strany izoluje staré cihlové zdivo, dřevenou konstrukci apod. proti vnitřní vlhkosti z interiéru, a tak pomáhá jejich dokonalému vysušení - pokud jsou izolovány zvenčí dostatečně prodyšným souvrstvím.

Rekonstrukce s vnitřním zateplením a detail rohu vytápěné podlahy s RTI

4) Příklady použití využití, v čem spatřujeme jeho výhody

Materiál RTI je elegantní, lehký, dobře zpracovatelný, není však neporušitelný – je nutné sledovat doporučení jeho ochrany. Například stavební pás s vrchní ochrannou vrstvou a mřížkou se bez zajištění okrajů v řezů patrně díky vzlínání vody v kapilárách a dále účinky mrazu ve vnějším či sklepním prostoru bez ochranné stavební vrstvy časem odseparuje od jádra z ALu vrstvou. Pro krytí například vnějších poklopů čerpadel, základů z vnější strany i proti vodě – oblepte Alu páskou všechny kraje a řezy před instalací a slepením k sobě zespodu i shora (na páskách nešetřete).

Též doporučujeme v případě kontaktního lepení ve stěnách používat spíše pasů bez mřížky a případně slepené spoje natřít průhledným lakem a chránit na sucho Cetris deskou na pomocném laťování.

Ačkoliv byla mřížka se separační průhlednou fólií přidána pro použití RTI ve stěnách pro zlepšení soudržnosti pro svislé zavěšení pasů, doporučujeme jí použít též i do podlah pod mazaninu. Samotná zkouška a aplikace s cementovou směsí (u nás samonivelační beton MAXIT) vrchní tenkou vrstvu hliníku naleptal. Pokud je použit RTI s mřížkou je separační vrstva již nanesena a hliník ochráněn. Naopak jsme otestovali kontaktní lepení RTI Uniflotem na omítku zdiva a následné nanesení sádrových omítek v rozích, podhledech a slabších detailech, kde hrozí tepelné mosty např. lem střešních oken a ostění , kde není na jinou desku místo. Interiérová kontaktní sádrová vícevrstvá omítka je vyztužena perlinkou.

Hodnoty předepsaného U konstrukce lze docílit jak zdvojením či vícenásobným použitím pasů i s dutinami – dilataci docílíte prokládanými lepenými pásky a zakrytí nosnými sádrovláknitými deskami RIGIDUR či deskami GIGAPAN třeba i na latě. V případě kontaktního lepení z vnitřní strany zdi lze objednat i vícevrstvé stavební pasy dle výpočtu. Kaskáda ALu vrstev pak skutečně je umocněna turboefektem vícenásobného odrazu a dovoluji si tvrdit, že vrchní reflexní vrstva může být zakryta sádrovou omítkou. Proces poklesu odražené tepelné energie - radiace se neprojevuje.

Při návrhu a aplikaci uzavření stěn z vnitřní strany je nutno uvažovat s ventilací či rekuperací v objektu. Pří návrhu podlah pamatujte na vzduchové rozvody, které mohou sloužit i jako teplovzdušný protizámrzový systém jiného vodního rozvodu. Výhodou sálavého topení pomocí nízkoteplotních větších ploch – systém Rehau, Dennert, či Infraclima mikrorohože – můžete uvažovat i přímou automatickou či ruční ventilaci za cenu větší ztráty teplého vzduchu.

V poslední době prohlubujeme znalosti o slaměných izolacích a technologiích (www.slamák.cz), kde se domníváme je možné RTI izolaci hojně využít a to raději ze strany interiéru. Při použití z vnější strany doporučujeme silnější lepené prvky zasazené do roštu = otevřené souvrství – se spárami. Letos budeme testovat i vnější ETICS s RTI a kontaktní obložení kamenem.

Aplikace RTI lepením páskou nemá ráda mráz a nízké teploty. I do půd při použití zlatých pásek doporučujeme spoje podkládat tenkými pásky EPS a zajistit tak trvalý přítlak či spoje zalakovat.

Na snímcích jsou vidět způsoby provádění samonivelačních betonových podlah s KARI sítí zlepšující statiku a zvýšení tepelného vedení a hlavně vysunutí trubek na nejmenší krytí k hornímu povrhu konstrukce nášlapní vrstvy = snížení doby natápění podlahového topení. Pokud nezbude zas pro včasné položení elektrického rozvodu na obvodu – odsekání rohu pro kabel se proti pružné RTI u zdi na hraně samonivelačního betonu lze velmi snadno provést dodatečně majzlíkem. S lehkou RTI izolací je velmi příjemní práce.

Co popřát k výročí RTI? – Snad aby našla hojnější použití ve více projektech a výrobcích.

 

Její cena mohla poklesnout díky masovější výrobě, kterou by mohla firma rozšířit i do měst s vysokou nezaměstnaností. Bohužel hlavně nízká cena určuje dynamiku českého trhu, což odsuzuje i kvalitní výrobky z prvních míst prodeje a masovějšího využití. Věříme že tato publikace rozšíří povědomi o tomto skvělém materiálu.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ